14 Haziran 2016 Salı

SEO Uyumlu Web Dizayn

Seo uyumlu web tasarımı hakkında bilinmesi gereken konuları bu paylaşımda bulabilirsiniz.

SEO Uyumlu Web Dizaynı Yapılır?

SEO, arama motor optimizasyonu manasına gelmektedir. SEO uyumlu web sitesi ise, Google başta olmak üzere arama motorlarında üst sıralara çıkabilecek alt yapıya sahip web dizaynı manasına gelmektedir. Bu gibi siteler için "arama motoru dostu", "Google friendly" gibi terimler de kullanılır.

SEO Dostu Web Dizaynının Özellikleri;

Site içi seo kavramı içine giren 100 den fazla nokta vardır. Ancak bunlardan en önemli olanlara değinmek yerinde olacaktır.
 
1. Web dizaynınızın tüm sayfaları için özgün ve açıklayıcı meta açıklamaları oluşturun
Bir web tasarımın arama motorlarındaki en önemli görünürlük kriterlerinden birisi meta açıklamalarıdır. Meta açıklamalar için ise title ve description etiketleri olmazsa olmaz önemliliğe sahiptir. Bu etiketler sayfanın arama motorları tarafından anlaşılması açısından ilk bakılacak yeridir. Title etiketi ortalama 70 karakter ve sayfa içeriğini açıklayıcı kısa bir yazı olmalıdır. Description açıklaması ise sayfa içeriğini kısaca anlatan ortalama 160 harf olan bölümdür. Bunun dışında Keywords ve benzer bir çok, nispeten daha az öneme sahip meta etiketleri de vardır.
 
2. Paylaşımlarınız Benzersiz ve Kaliteli Olsun
Arama motorları geçmiş yıllara kıyasla içeriğe çok daha fazla önem vermektedir. Geçmişte içeriğe ait semantik bir yaklaşımla değerlendirme yapma imkanı olmayan arama motorları artık sayfa içeriğinde geçen kelime yoğunluğunun ötesinde, sayfada vakit geçirme, hemen çıkma ve benzer bir çok istatistiği değerlendiriyor. Böylece içeriğin kalitesini, kullanıcıya olan yararını ölçerek değerliyor. Bu sebeple aşağıdaki maddelere mutlaka dikkat etmeliyiz;

* Sitenizin içeriği (metin ve resimler) mutlaka özgün olmalı.
* Sitenizde kullanıcının fazlaca vakit geçireceği bir biçimde kaliteli paylaşım olmalı.
* Paylaşımınızda mümkünse video olsun. Böylece kullanıcılar sitenizde daha fazla zaman geçirecektir.
* Sitenizdeki paylaşımların dilbilgisi ve imla kurallarına uygun olmasına, çabucak anlaşılır olabilmesine özen gösterin.

3. Web Sayfanız Hızlı Açılmalı
Web sitenizin çok hızlı açılabilmesi gerekiyor. Bir çok arama motoruna göre bu çok önemli bir kural. Bu nedenle web sitenizdeki görsellerin ve kod yapısının optimize edilmiş olması gerekiyor. Web sayfanızın hızını ölçebilmeniz için önemli araçlardan 2 tanesini sizinle paylaşmak istiyorum;

Google PageSpeed Tools : https://developers.google.com/speed/pagespeed/
GT Metrix : https://gtmetrix.com/ 

SEO Uyumlu Web Sitesi Yapıldığında Üst Sıralarda Çıkarmıyız?

Seo kavramını incelediğimizde sadece site içi faktörlerin değil, aynı zamanda site dışı faktörlerin de arama sıralamasında etkili olduğunu bilmeliyiz. Yani site içi seo uyumu yüzdeyüz yapılsa bile, bir site üst sıralarda olmayabilir. Bu tamamen ilgili konularda sizinle yarışan rakiplerinizin durumuna bağlıdır. Rekabetçi anahtar kelimelerde genellikle ilk sayfada yer alan şirketler büyük oranda, site içi seo çalışması yaptırmış oluyorlar. Bu durumda onların önünde çıkmak isteyen bir site için site içi seonun yeterli gelmeyeceğini söyleyebiliriz.

SEO Dostu Web Tasarımı yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0212 664 55 32

0531 500 95 44

destek@dogruwebtasarim.com

Çırpıcı mah. 1. Taşocağı sok. No:70/B

Zeytinburnu / İST

Etiketler: site içi seo, seo, seo çalışması, seo hizmetleri, seo uyunlu web, seo uyumlu web tasarım, seo hizmeti, seo çalışması

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder